JĘZYK:
Polish Czech English German
 

Instagram

Jazda na nartach czy snowboardzie nie bez przyczyny zaliczana jest do sportów ekstremalnych. Osoba wybierająca się na wypad w góry powinna być przygotowana pod względem technicznym oraz fizycznym. Poniżej zebraliśmy dla Was kilka istotnych informacji, które pozwolą się cieszyć „białym szaleństwem” bez narażania siebie i innych na niepotrzebne ryzyko. 

Wybór trasy

Czarna Góra Resort oferuje wiele długich i szerokich tras zjazdowych zarówno dla początkujących jak i  zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Każda z nich stawia narciarzom inne wymagania z uwzględnieniem stopnia zaawansowania narciarskiego. Rozpoczynając dzień szusowania w Czarna Góra Resort warto zapoznać się z mapą tras i wyciągów, na której szczegółowo zaznaczone są wszystkie trasy zjazdowe wraz z uwzględnieniem ich stopnia trudności. 

Mapka zimowa

Trasy zjazdowe dzielimy przede wszystkim ze względu na stopień nachylenia. Trasy łatwe posiadają średnie nachylenie do 10%, przeznaczone są dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów- są to trasy niebieskie. Świetnie nadają się do doskonalenia techniki jazdy i rozwijania umiejętności niezbędnych do jazdy po trudniejszych terenach.  Trasy średnio-trudne, o nachyleniu między 10% a 18%, są naniesione jako trasy czerwone. Przeznaczone są one dla dobrze jeżdżących narciarzy i snowboardzistów. Trasy trudne to te o nachyleniu powyżej 18%. Wybierając się na trasy czarne należy pamiętać, że wymagają one od narciarza czy snowboardzisty bardzo dobrych umiejętności i dużego doświadczenia. Aby poczuć się na nich pewnie warto skorzystać ze szkoleń narciarskich oferowanych przez licencjonowane Szkoły Narciarskie. Zadaniem instruktora prowadzącego szkolenie jest zaprezentowanie sposobów poruszania się po danej trasie i wybranie przy tym najbardziej optymalnej – bezpiecznej techniki zjazdu dostosowanej do aktualnych możliwości kursanta.

Warunki podczas szusowania

Warunki atmosferyczne w ośrodku narciarskim to jeden z czynników, na który narciarze ani snowboardziści nie mają wpływu. Powinni natomiast wiedzieć jak należy się wówczas poruszać po stokach narciarskich i na co zwracać szczególną uwagę!

Widoczność

Kluczowymi czynnikami, które mogą wpłynąć na widoczność podczas szusowania są: intensywne słońce, mgła lub opady śniegu i towarzyszący im silny wiatr. Eksperci rekomendują używanie gogli narciarskich, które osłonią oczy przed padającym śniegiem i wiatrem, a ich przyciemnione szkło z filtrem UV zapobiegnie również oślepieniu przez słońce. Gogle narciarskie oraz cały niezbędny sprzęt można wypożyczyć w Wypożyczalni Czarna Góra. 

gogle small

Warunki na trasie

Trasy w Czarna Góra Resort są ratrakowane 2 razy dziennie – po zamknięciu tras i wyciągów o 22:30 oraz przed jazdami nocnymi – przerwa na ratrakowanie 16:00 – 17:00. Należy jednak pamiętać, że w ciągu dnia warunki na trasie ulegają zmianie. Naturalnym zjawiskiem jest powstawanie tzw. muld oraz miejscowych oblodzeń. Tempo ich powstawania zależy przede wszystkim od frekwencji na stoku oraz rodzaju śniegu, ale ma na nie wpływ m.in. również inwersja temperatur.

Dużą rolę w trudnych warunkach odgrywa odpowiedni dobór i przygotowanie sprzętu, co często jest bagatelizowane przez narciarzy i snowboardzistów. Warto pamiętać o ostrzeniu krawędzi nart i snowboardów oraz o ich smarowaniu. Jazda na nienaostrzonych krawędziach nart lub deski na twardym i nawet lekko oblodzonym stoku jest identyczną sytuacją jak jazda na letnich oponach po śniegu – mamy wtedy prawie zerową kontrolę nad sprzętem, a czas hamowania znacznie się wydłuża! W pełni profesjonalny serwis nart i desek znajdziecie w naszym ośrodku w Wypożyczalni Czarna Góra. 

Przygotowanie do szusowania

Planując zimowy urlop połączony z szusowaniem na nartach czy snowboardzie warto wcześniej podbudować kondycję! Chcąc realizować swoje zimowe marzenia o podbijaniu szczytów i królowaniu na trasach oprócz zimowego sprzętu należy zadbać także o fizyczne przygotowanie organizmu do szusowania. Coraz więcej klubów sportowych oferuje ‘narciarskie’ pakiety treningowe, dzięki którym codzienna jazda nie będzie wysiłkowym szokiem, a to na pewno przyczyni się do zmniejszenia ilości kontuzji. Podczas narciarskiego wyjazdu, każdy dzień na stoku powinien rozpoczynać się rozgrzewką, która również zminimalizuje ryzyko wystąpienia urazów. Bardzo istotny jest także sposób ustawienia wiązań – tak aby były one odpowiednio dopasowane do wagi, a także umiejętności jazdy szusującego!

Na koniec przesłanie od instruktorów, a także ratowników GOPR – pamiętajcie, że nawet najlepsza rozgrzewka i najwyższej jakości sprzęt nie zagwarantują bezpieczeństwa, jeżeli będziecie poruszali się po zbyt trudnych trasach. Czarna Góra Resort oferuje trasy na każdym poziomie zaawansowania – zacznijmy od tras niebieskich, a w miarę nabywania umiejętności, przejdźmy do tras o większym stopniu nachylenia.  

warpum

Bezpieczne korzystanie z wyciągów i kolei

Zarówno podczas szusowania, jak i podczas korzystania z kolei i wyciągów nie można zapominać o podstawowych zasadach, które pozwolą miło i bezpiecznie spędzać czas w górach!

W naszym ośrodku narciarze i snowboardziści korzystać mogą z różnych rodzajów kolei i wyciągów, w tym z kolei linowych krzesełkowych. Korzystając z nich, należy pamiętać, że sprzęt narciarski czy snowboardowy powinien być przypięty do nóg (w przypadku deski snowboardowej - do prowadzącej nogi). Po opuszczeniu dolnego peronu należy zamknąć poręcz zabezpieczającą, podczas jazdy nie huśtać krzesełkiem, a przy wysiadaniu zwracać uwagę również na innych użytkowników kolei.

lux small

Korzystając z wyciągów talerzykowych, należy zająć miejsce na peronie i oczekiwać na talerzyk. Samodzielnie lub z pomocą obsługi umieścić talerzyk między udami. Podczas jazdy narciarz lub snowboardzista powinien prowadzić narty lub deskę po wyznaczonym śladzie, przed wysiadaniem wypuścić talerzyk w miejscu określonym przez tablicę informacyjną, zwracając uwagę na którą stronę należy wysiadać.

proca small

Wyciągi taśmowe (baby lift) przeznaczone są przede wszystkim dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nartami czy snowboardem. Korzystać z nich mogą zarówno dorośli jak i dzieci pod opieką instruktora Szkoły Narciarskiej Czarna Góra. Wjazd wyciągiem taśmowym sprowadza się do zajęcia miejsca na ruchomej taśmie, która przenosi narciarza lub snowboardzistę na szczyt stoku. Podczas wjazdu nie należy przemieszczać się po taśmie. W zależności od warunków atmosferycznych może zdarzyć się sytuacja lekkiego zaśnieżenia czy oblodzenia wyciągu taśmowego, wówczas dla bezpieczeństwa należy zdjąć sprzęt narciarski/snowboardowy i wjechać na górę stojąc na taśmie w butach.

 

 

Dekalog FIS – jak zachować się na trasie?

W trosce o bezpieczeństwo narciarzy i snowboardzistów Międzynarodowa Federacja Narciarska opracowała kodeks zachowania dla narciarzy i snowboardzistów. Reguły FIS należy traktować jako idealny wzorzec zachowania dla odpowiedzialnego i ostrożnego narciarza lub snowboardzisty, a ich celem jest unikanie wypadków na trasach narciarskich.

dekalog

Źródło: www.sitn.pl

 

Czytany 2675 razy Ostatnio zmieniany środa, 01 Lutego 2017

Newsletter

Już nie przegapisz żadnej informacji.
Bądź z nami na bieżąco - zapisz się do newslettera!

O nas

Czarna Góra

CZARNA GÓRA to jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce wyposażony jest w nowoczesne koleje linowe, profesjonalny system sztucznego naśnieżania.

Szybki kontakt

Czarna Góra S.A.
Sienna 11 57-550 Stronie Śląskie
NIP: PL 881-10-03-048 REGON: 890348343

INFOLINIA tel. (074) 884 34 01

Ośrodek narciarski
tel./fax (074) 884 34 06
e-mail: biuro@czarnagora.pl

 

Rezerwacja apartamentów
tel. (074) 884 34 00
e-mail: rezerwacja@czarnagora.pl

Dział Marketingu i Sprzedaży kontakt: marketing@czarnagora.pl