JĘZYK:
Polish Czech English German
 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

 

Muzeum mieści się w zabytkowym młynie papierniczym. Dusznicka papiernia ma długą tradycję i w XVII wieku była jedną z najbardziej cenionych na Śląsku – o czym świadczyć może posiadany przez nią wtedy monopol na dostarczanie papieru do wrocławskich urzędów.

Barokowy budynek główny młyna papierniczego, w którym obecnie znajduje się muzeum, został wzniesiony w 1605 roku i pełnił funkcję produkcyjną, ale i mieszkalną. Na parterze produkowano papier, piętro mieściło mieszkania, a poddasze – suszarnię. W XVIII wieku papiernię rozbudowano i zmodernizowano - wytwarzanie papieru było wtedy cenioną sztuką, a rzemieślnicy z Dusznik dzierżyli zaszczytne miano dworskich papierników króla pruskiego. W XIX wieku jednak na Śląsku rusza przemysłowa produkcja papieru, wobec której produkcja rękodzielnicza nie jest konkurencyjna – dusznicka papiernia podupada, by w 1937 roku ostatecznie zakończyć działalność. Jej ostatni właściciel przekazał ją miastu tuż przed II wojną światową z intencją utworzenia w młynie regionalnego muzeum techniki.

Po wojnie papiernia była opuszczona, zniszczona i rozkradana. Na szczęście zachowały się elementy wystroju, jak chociażby malowidła ścian i stropów. Niestety, dopiero po 16 latach rozważań nad jego przeznaczeniem podjęto prace zabezpieczające obiekt. W 1968 roku oficjalnie otwarto Muzeum Papiernictwa, choć prace remontowe i adaptacyjne trwały jeszcze do 1976 roku. Na początku lat 90. Muzeum stało się instytucją samodzielną i wzbogaciło się o działy merytoryczne oraz profesjonalnie przygotowane ekspozycje.

Obecnie jest jedyną placówką muzealną w Polsce, zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu historii papiernictwa i drukarstwa, współpracuje z artystami tworzącymi w papierze oraz prowadzi działalność edukacyjną i naukowo-badawczą. Jednocześnie dusznickim młynie papierniczym wciąż wyrabia się papier! Można również wziąć udział w organizowanych przez muzeum warsztatach czerpania papieru i zrobić go samodzielnie.

Więcej o Muzeum Papiernictwa.

Newsletter

Już nie przegapisz żadnej informacji.
Bądź z nami na bieżąco - zapisz się do newslettera!

O nas

Czarna Góra

CZARNA GÓRA to jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce wyposażony jest w nowoczesne koleje linowe, profesjonalny system sztucznego naśnieżania.

Szybki kontakt

Czarna Góra S.A.
Sienna 11 57-550 Stronie Śląskie
NIP: PL 881-10-03-048 REGON: 890348343

INFOLINIA tel. (074) 884 34 01

Ośrodek narciarski
tel./fax (074) 884 34 06
e-mail: biuro@czarnagora.pl

 

Rezerwacja apartamentów
tel. (074) 884 34 00
e-mail: rezerwacja@czarnagora.pl

Dział Marketingu i Sprzedaży kontakt: marketing@czarnagora.pl