Język:
Znajdź nas na:
switcher

60 lat wielkiego smogu londyńskiego

Największy epizod smogowy w historii współczesnej wystąpił w Londynie 1952 roku i przeszedł do historii jako „wielki smog londyński”. W dniach 5 do 9 grudnia Londyn został spowity przez gęstą mgłę, spowodowało to gwałtowny spadek temperatury. Ówcześni mieszkańcy Londynu ogrzewali swoje domu głównie węglem, a przez spadek temperatury intensywność opalania wzrosła. Mgła dodatkowo doprowadziła do zjawiska inwersji termicznej – powyżej poziomu miasta było cieplejsze powietrze niż na poziomie ulic. Zjawisko takie doprowadza do zburzenia pionowej wymiany powietrza. Tym samym ciepłe spaliny z kominów nie unosiły się w górę tylko toksyczny dym spowił londyńskie ulice do tego stopnia, że znacznie utrudniał widoczność. Jego oddziaływanie na ludzi okazało się katastrofalne w skutkach. Odnotowano 4000 zgonów wywołanych „komplikacjami oddechowymi”, a kolejne 10000 osób zgłaszało objawy chorobowe ze strony układu oddechowego. Ofiar śmiertelnych przybywało w kolejnych dniach, niektóre doniesienia wskazują, że całkowita liczna ofiar śmiertelnych wynosiła 12000.

Epizod ten uwrażliwił ówczesne władzę Wielkiej Brytanii na problematykę zanieczyszczeń powietrza i w roku 1956 na na mocy Parlamentu Wielkiej Brytanii powstał „akt o czystym powietrzu”. Wprowadzał on rozwiązania dotyczące głównie zakazu spalania paliw stałych w domowych paleniskach analogicznie do aktualnie wprowadzonych rozwiązań antysmogowych w polskich miastach. Wprowadzana rozwiązania były drastyczne aż po zamurowanie kominów. Kluczem do walki z zanieczyszczeniami powietrza okazały się paleniska domowe.

Czarna Góra Resort jest w 100% ogrzewana w sposób nie emisyjny, tak przeprowadzona inwestycja jest kluczem do krystalicznie czystym powietrzem Jakość powietrza w miesiącu listopadzie obrazuje poniższy wykres:

Dodano dnia: 11.12.2018