Język:
Znajdź nas na:
switcher

Możesz odetchnąć.

 

 

Czystość powietrza w Czarna Góra Resort

Od czego to zależy?

Zarówno ośrodek narciarski, jak i hotele oraz restauracje należące do Czarna Góra Resort usytuowane zostały tak, aby znajdować się powyżej punktu inwersji powietrza, dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia zostają niżej. Co więcej, w trakcie budowy Resortu przyświecała nam myśl o zrównoważonym rozwoju. Dlatego wszystkie obiekty wybudowane zostały w technologii nieemisyjnej. Działamy w oparciu o energię elektryczną i gazową oraz pompy ciepła. To wszystko sprawia, że powietrze jest tu czystsze niż w większości kurortów uzdrowiskowych, o miastach nawet nie wspominając. A co daje czyste powietrze to chyba już dla wszystkich jasne. Przebywanie w takim nieskazitelnym powietrzu to najlepszy sposób, aby dać swojemu organizmowi szansę na odpoczynek od toksyn, które fundujemy mu na co dzień.

 

Strefa czystego powietrza

calendar

15.06.2024

Wskaźnik
Wartość
Ocena
AQI
4.19/100
znakomicie
PM2,5
2.51/25 μg/M3
znakomicie
PM10
3.67/50 μg/M3
znakomicie

Legenda:

AQI to wskaźnik jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze w Resorcie Czarna Góra, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Skala europejska (AQI) składa się z wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia.

PM2,5 to pył znajdujący się w powietrzu o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka, spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Poziom dopuszczalny to 25 µg/m3 na dobę.

PM10 – mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. PM10 jest szkodliwy dla zdrowia a dodatkowo przenosi na swojej powierzchni inne toksyny znajdujące się w powietrzu. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych. Poziom dopuszczalny to 50 µg/m3 na dobę.

 

 

Badamy to!

wypowiedź dr n. o zdr. Jakuba Krzeszowiaka

Wzorowy sposób prowadzenia inwestycji, a w szczególności wprowadzenie nieemisyjnych źródeł ogrzewania lokali hotelowych wraz z uprzywilejowanych położeniem geograficznym dała możliwość spędzania czasu wolnego w środowisku wolnym od zanieczyszczeń powietrza. Czarna Góra Resort bezsprzecznie posiada powietrze o bardzo wysokiej jakości w okresie całego roku. Stwarza to warunki umożliwiające regenerację i odpoczynek oraz możliwość uprawiania sportu w środowisku wolnym od antropogenicznych zanieczyszczeń powietrza. Pobyt w takich warunkach jest korzystny dla zdrowia przez usunięcie bodźca degradującego zdrowie w postaci zanieczyszczeń powietrza.

 

 

 

 

12