Język:
Znajdź nas na:
switcher

Skąd smog? Jak od niego uciec?

Pora jesienno zimowa przynosi raptowne pogorszenie jakości powietrza niemal w całym kraju. Nie jest już tajemnicą, że wzrost koncentracji zanieczyszczeń powietrza jest skutkiem tzw. emisji niskiej z indywidualnych palenisk domowych. Paleniska domowe są dominującym źródłem toksycznego pyłu zawieszonego w Polsce. Sam fakt indywidualnych palenisk nie jest zagadnieniem problematycznym, problem stanowi jakość tych palenisk oraz jakość materiału opałowego. Z powodu powszechnego spalania niskiej jakości węgla często mieszanego wraz ze śmieciami, szczególnie łatwo palnymi plastikami. Z tych powodów powietrze w okresie grzewczym staje się trującą mieszanką związków chemicznych, z pyłem zawieszonym PM2.5 na czele.

Pierwsze tygodnie jesienni wywołały pierwsze alarmy smogowe, wraz ze stopniowym spadkiem temperatury sytuacja będzie się pogarszała. Wydawać by się mogło cytując klasyka „trudno taki mamy klimat”. Nic bardziej mylnego wszystko zależy od odpowiedzialności ludzi i bacznym zwracaniu uwagi na aspekty ochrony środowiska na etapie planowaniu inwestycji w źródło ciepła w naszych domach czy mieszkaniach. Nowe inwestycje deweloperskie w obrębie miast są zaopatrywane w nieemisyjne źródła ciepła. Często wiele do życzenia pozostawia lokalizacja w obrębie aglomeracji miejskiej. Tutaj należy wybierać miejsca oddalone od źródeł zanieczyszczeń powietrza. Przykładam dobrze przemyślanej inwestycji pod względem lokalizacji jest powstające we Wrocławiu „Osiedle Wiśniowa Góra”.

Ale gdzie spędzać czas wolny ?

Typowe „kurorty” wypoczynkowe w okresie jesienno-zimowym nie zachęcają swoją jakością powietrza, a wręcz zasadne stają się wątpliwości dotyczące opłat klimatycznych. Ciężko jest wybrać kierunek wyjazdu szczególne zimą, kiedy wyjazd nad morze traci na zasadności. Zima skłania nas raczej w stronę aktywnego wypoczynku w górach na stoku. Tutaj uzasadnionym wyborem jest „Resort Czarna Góra” i nie jest to jedynie autopromocja. Za wyborem Czarnej Góry przemawia wiele istotnych szczegółów, których nie zapewni żaden inny kurort narciarski. Na etapie inwestycji podjęto szereg kluczowych decyzji, które teraz procentują. Skłonienie się w stronę koncepcji zrównoważonego rozwoju pozwoliło stworzyć bazę noclegową z ponad tysiącem miejsc przy zachowaniu zupełnej neutralności dla środowiska. Aktualnie Resort Czarna Góra może szczycić się krystalicznie czystym powietrzem przez 365 dni w roku. Ten kierunek wyjazdu w sezonie zimowym jest uzasadniony pod względem możliwości zdrowego odpoczynku na świeżym i czystym.

Poniżej stan jakości powietrza w Polsce południowej z nocy 16-17.10.2018.

 

Dodano dnia: 19 października 2018 r.