Znajdź nas na:
switcher
Odwiedź nasz sklep

Strefa Czystego Powietrza

 

 

Czarna Góra Resort leży w Strefie Czystego Powietrza… ale co to znaczy? To znaczy, że przez 365 dni w roku możesz oddychać tu bez obaw, że we wdychanym przez Ciebie powietrzu czają się zanieczyszczenia.

 Skąd to wiemy? Podejrzewaliśmy to już od dawna. Przesłanek było wiele: najpierw wilki, które powróciły na te tereny po 200 latach nieobecności czy subalpejska roślinność – z lokalnym superfood czarną borówką na czele – która pojawia się tylko tam, gdzie gleba, woda i powietrze są super czyste.

Lato w Strefie Czystego PowietrzaBadamy to!

Aby zamienić podejrzenia w pewność, postanowiliśmy zbadać nasze powietrze. Badania – prowadzone w sposób ciągły pod czujnym okiem specjalisty w tej dziedzinie, dr. Jakuba Krzeszowiaka – potwierdzają, że czystość powietrza w na Czarnej Górze nie ma sobie równych praktycznie w całej Polsce.

Tu i w komunikacie narciarskim znajdziesz codzienne raporty o stanie czystego powietrza. Bądź również na bieżąco z aktualnościami ze Strefy Czystego Powietrza.

Strefa czystego powietrza

calendar

02.12.2020

Wskaźnik
Wartość
Ocena
AQI
4.19/100
znakomicie
PM2,5
2.51/25 μg/M3
znakomicie
PM10
3.67/50 μg/M3
znakomicie

Legenda:

AQI to wskaźnik jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze w Resorcie Czarna Góra, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Skala europejska (AQI) składa się z wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia.

PM2,5 to pył znajdujący się w powietrzu o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka, spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Poziom dopuszczalny to 25 µg/m3 na dobę.

PM10 – mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. PM10 jest szkodliwy dla zdrowia a dodatkowo przenosi na swojej powierzchni inne toksyny znajdujące się w powietrzu. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych. Poziom dopuszczalny to 50 µg/m3 na dobę.

 

Z troski o klimat

Dlaczego powietrze w Czarna Góra Resort jest takie czyste? To proste – dbamy o nie!Zarówno ośrodek narciarski, jak i hotele oraz restauracje należące do Czarna Góra Resort usytuowane zostały tak, aby znajdować się powyżej punktu inwersji powietrza, dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia zostają niżej.

Nocuj w Strefie Czystego Powietrza

Nocuj w Strefie Czystego Powietrza

Co więcej, w trakcie budowy Resortu przyświecała nam myśl o zrównoważonym rozwoju. Dlatego wszystkie obiekty wybudowane zostały w technologii nieemisyjnej. Działamy w oparciu o energię elektryczną i gazową oraz pompy ciepła.To wszystko sprawia, że powietrze jest tu czystsze niż w większości kurortów uzdrowiskowych, o miastach nawet nie wspominając.

 

Na zdrowie!

A co daje czyste powietrze to chyba już dla wszystkich jasne. Przebywanie w takim nieskazitelnym powietrzu to najlepszy sposób, aby dać swojemu organizmowi szansę na odpoczynek od toksyn, które fundujemy mu na co dzień. Zregeneruj się na Czarnej Górze!

 

 

Aktualności ze Strefy Czystego Powietrza

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury: