Długo oczekiwane otwarcie wieży widokowej na Śnieżniku odbyło się w poniedziałek 26 września. Wydarzenie rozpoczęło się o 12:00, kiedy to Burmistrz Stronia Śląskiego przywitał gości w Parku Miejski w Stroniu Śląskim. Następnie o historii wieży i przebiegu realizacji inwestycji opowiedział prof. Wojciech Ciężkowski. Pogoda tego dnia nie rozpieszczała, mimo to spora frekwencja świadczyła o dużym zainteresowaniu budowlą. Wieża Na Śnieżniku czeka na turystów 24 godziny na dobę.
Krótko o Wieży:
Jej historia sięga XIX w. to właśnie wtedy, 17 lipca 1895 r. rozpoczęła się budowa wieży widokowej na Śnieżniku. Potrwała ona niemal 4 lata, ponieważ już 9 lipca 1899 r. oddano wieżę do użytku nadając jej imię cesarza Fryderyka Wilhelma II. Wieżę zaprojektował wrocławski architekt Felix Henry, natomiast głównym budowniczym był Emil Giesser z pobliskiego Kłodzka. Składała się ona z podwójnej baszty, dolnej, której wysokość wynosiła ok. 17 m. i górnej, która mierzyła 33,5 m.
Wieża po wojnie znalazła się na terytorium Polski. Została ona wyremontowana w 1948 r. przez PTT. Mimo dużego zaangażowania i starań, wieża na długie lata została pozostawiona bez opieki, przez co, narażona na trudne warunki, które panują na Śnieżniku, uległa ona degradacji. Brakowało środków na remont, dlatego 11 października 1973 r. wieża została wyburzona.
Po 17882 dniach, czyli niespełna 49 latach, od czasu wyburzenia starej, otwarta została nowa Wieża Na Śnieżniku. Powstawała ona przez 3 sezony, a całkowity koszt inwestycji to 13 600 000 zł. Dzięki temu, Wieża i jej historia zyskała nowe życie, a my możemy cieszyć się wspaniałym widokiem na panoramę Masywu Śnieżnika.
Najlepszym sposobem na dotarcie do Wieży jest wjazd na Czarną Górę widokową koleją linową Luxtorpeda, a następnie przejście czerwonym szlakiem przez grzbiet Żmijowca, aż dojdziemy do celu. Trasa dzięki swojej przystępności i malowniczym widokom jest świetną propozycją na rodzinny spacer po górach!