Język:
Znajdź nas na:
switcher

Szlak Marianny Orańskiej

Królewna Marianna Orańska to postać bardzo ważna dla regionu. Była córką króla Holandii oraz żoną księcia Prus i przyczyniła się w ogromnym stopniu do rozwoju społeczno-ekonomicznego Ziemi Kłodzkiej w połowie XIX wieku. Dysponowała na Śląsku ogromnym majątkiem ziemskim, o który dbała z dużym zaangażowaniem, finansując budowę dróg i mostów, zatrudniając prawie wyłącznie okolicznych mieszkańców, stawiając nowe budynki mieszkalne i remontując stare… Księżna znana jest również z działalności dobroczynnej – na swoich ziemiach ufundowała i łożyła na utrzymanie szpitali, ochronek dla dzieci i szkół, prowadziła także fundusz dla wdów.

Szlak Królewny Marianny to wynik współpracy samorządów pogranicza polsko-czeskiego. Obejmuje m. in. Ząbkowice Śląskie, Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok, Bílą Vodę, Javorník, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie z Sienną, Kletnem i Starą Morawą, Staré Město, Králíky, Międzygórze i Międzylesie.

W wielu miejscach na Ziemi Kłodzkiej można znaleźć ślady jej działalności, a ufundowane przez nią obiekty często nadal funkcjonują. Na szlaku nie można pominąć siedziby, jaką królewna Marianna wybudowała sobie w Kamieńcu Ząbkowickim – imponującego niegotyckiego pałacu, będącego ostatnim projektem słynnego architekta Karla Friedricha Schinkla. W najbliższych okolicach Czarnej Góry natomiast, Marianna ufundowała drogę z Lądka Zdroju przez Stronie Śląskie na Śnieżnik, hutę szkła w Stroniu i wapiennik „Łaskawy Kamień” w Starej Morawie (dziś galeria sztuki i pracownia kulturalno-artystyczna). Także za jej sprawą Międzygórze stało się ówczesną turystyczną perłą regionu i wzbogaciło się o schronisko na Hali pod Śnieżnikiem oraz wiele obiektów gościnnych i innych zabudowań w stylu tyrolskim.

Więcej o szlaku: mariannaoranska.pl.
Przewodnik.pdf.
Obszerny artykuł o pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim.