Język:
Znajdź nas na:
switcher

Kopalnia uranu w Kletnie

Wiele sekretów kryje Kopalnia uranu w Kletnie. Zarówno powstanie tej kopalni na północnym stoku Żmijowca, jak i wydobycie uranu dla ZSRR, były zachowane w najwyższej tajemnicy. Intensywna działalność wydobywcza przypadła na lata 1948 – 1953. Wykorzystywano wtedy m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi.



Stara kopalnia uranu

Każdy z pracowników był zobowiązany do zachowania ścisłej tajemnicy. Choć pensje były wysokie, nie wynagradzały niebezpiecznych warunków pracy. Nie przestrzegano żadnych zasad bezpieczeństwa, nie zbudowano systemu odpylania, nie doprowadzono nawet prądu. Większość górników zmarła na choroby związane z napromieniowaniem w ciągu kilku lat po zakończeniu pracy.

W ciągu niecałych 5 lat funkcjonowania kopalni wydrążono w Kletnie ponad 35 km chodników, wydobywając ok. 20 ton uranu. Po zakończeniu eksploatacji jeszcze przez kilka lat pozyskiwany był tu fluoryt. Żyły fluorytu i innych minerałów, efektownie wyeksponowane i oświetlone, można podziwiać w ścianach kopalni.

W 2000 roku powstał pomysł przystosowania kopalni do celów turystycznych, a już w 2002 roku udostępniono Podziemną Trasę Turystyczną w sztolni fluorytowej nr 18. Znajduje się ona przy drodze łączącej Kletno z Sienną i, w trosce o bezpieczeństwo zwiedzających, jest stale monitorowana przez system dozymetrów. Oprócz standardowej trasy dostępne są również: zwiedzanie nocne, warsztaty edukacyjne dla szkół i trasa ekstremalna.

Zwiedzając kopalnię pamiętaj o ciepłym ubiorze – temperatura wynosi tu ok. 7°C.

Lokalizacja: Kletno 40, 57-550 Kletno
Odległość od Czarna Góra Resort: około 3 kilometry