Język:
Znajdź nas na:
switcher

Na Śnieżnik

Czyli zdobywanie Korony Gór Polski

Śnieżnik to drugi najwyższy szczyt polskich Sudetów. Jest jedyną górą w Masywie Śnieżnika wystającą ponad górną granicę lasu. Na szczycie Śnieżnika znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się przepiękna panorama na tę część Sudetów. Wycieczka na Śnieżnik z Czarna Góra Resort to idealny pomysł na rodzinne spędzenie dnia w aktywny sposób.



Szlaki

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej polecanych dla całych rodzin szlaków na Śnieżnik jest trasa, która rozpoczyna się od wjazdu Luxtorpedą na Czarną Górę, a następnie stanowi spacer czerwonym szlakiem przez grań Żmijowca. Dotrzeć do czerwonego szlaku z górnego peronu kolei Luxtorpeda można albo wspinając się na szczyt Czarnej Góry, albo skracając sobie drogę ścieżką prowadzącą na Żmijową Polanę. Dalsza trasa prowadzi właśnie czerwonym szlakiem aż do Schroniska pod Śnieżnikiem, w którym polecamy naładować akumulatory przed ruszeniem na szczyt Śnieżnika. Po wyjściu ze schroniska można ruszać na ostatnie podejście zielonym szlakiem.

Wracając, po zejściu do Hali pod Śnieżnikiem, możemy wybrać tę samą trasę i również zjechać Luxtorpedą, bądź zejść czerwonym szlakiem aż do Białej Wody. Możemy też wybrać szlak żółty, który poprowadzi nas przez Rezerwat Jaskinia Niedźwiedzia, a następnie koło Muzeum Ziemi skręcić w drogę do Czarna Góra Resort.








Wieża na Śnieżniku

Jej historia sięga XIX w. to właśnie wtedy, 17 lipca 1895 r. rozpoczęła się budowa wieży widokowej na Śnieżniku. Potrwała ona niemal 4 lata, ponieważ już 9 lipca 1899 r. oddano wieżę do użytku nadając jej imię cesarza Fryderyka Wilhelma II. Wieżę zaprojektował wrocławski architekt Felix Henry, natomiast głównym budowniczym był Emil Giesser z pobliskiego Kłodzka. Składała się ona z podwójnej baszty, dolnej, której wysokość wynosiła ok. 17 m. i górnej, która mierzyła 33,5 m.
Wieża po wojnie znalazła się na terytorium Polski. Została ona wyremontowana w 1948 r. przez PTT. Mimo dużego zaangażowania i starań, wieża na długie lata została pozostawiona bez opieki, przez co, narażona na trudne warunki, które panują na Śnieżniku, uległa ona degradacji. Brakowało środków na remont, dlatego 11 października 1973 r. wieża została wyburzona.
Po 17882 dniach, czyli niespełna 49 latach, od czasu wyburzenia starej, otwarta została nowa Wieża Na Śnieżniku. Powstawała ona przez 3 sezony, a całkowity koszt inwestycji to 13 600 000 zł. Dzięki temu, Wieża i jej historia zyskała nowe życie, a my możemy cieszyć się wspaniałym widokiem na panoramę Masywu Śnieżnika.




Widok z wieży na Śnieżniku

Źródło streamu ze szczytu Śnieżnika: stronie.pl