Znajdź nas na:
switcher
Odwiedź nasz sklep

Strefa Czystego Powietrza

Stało się! Jakiś czas temu wystartowały badania jakości powietrza na Czarnej Górze i już mamy pierwsze rezultaty, cały nasz ośrodek znajduje się w Strefie Czystego Powietrza! Od dzisiaj za każdym razem gdy zobaczycie ten symbol możecie być spokojni o swoje zdrowie.

W strefie czystego powietrza znajdują się wszystkie nasze obiekty Aparthotel Czarna Góra, Apartamenty Czarna Góra, Villa Czarna Góra, które są budynkami nie emisyjnymi i nie zanieczyszczają środowiska lokalnego.

Na naszej stronie i w mediach społecznościowych będzie pojawiał się codzienny komunikat o jakości powietrza w Czarna Góra Resort.

W komunikacie pojawiają się następujące wskaźniki czystości powietrza:
AQI to wskaźnik jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze w Resorcie Czarna Góra, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Skala europejska (AQI) składa się ze wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia.

PM2,5 to pyły znajdujący się w powietrzu o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej nadzwyczaj szkodliwy dla zdrowia człowieka. spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Poziom dopuszczalny to 25 µg/m3 na dobę.

PM10 – mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. PM10 jest szkodliwy dla zdrowia a dodatkowo przenosi na swojej powierzchni inne toksyny znajdujące się w powietrzu. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych. Poziom dopuszczalny to 50 µg/m3 na dobę.

Dodano dnia: 14 maja 2018 r.