Język:
Znajdź nas na:
switcher

Rodzaje wyciągów

Czarna Góra Resort położony jest na dwóch zboczach: Czarnej Góry oraz Żmijowca. Trasy narciarskie biegnące po dwóch stokach połączone są ze sobą łącznikiem, z którego można odbić na schronisko Śnieżnik, oraz trasą dojazdową. Poza tym na każdą z czternastu tras narciarskich można wjechać jednym z jedenastu wyciągów w rodzaju: kolej linowa, talerzyk lub taśma. 


20
tras zjazdowych

12
wyciągów

4
rodzaje wyciągów
Kolej linowa z osłoną

Superszybka kolej Luxtorpeda to 6-cio osobowa kanapa z zamykaną osłoną – idealna, gdy jedziemy z małymi dziećmi lub psami, chroni przed wiatrem i mrozem. 
Długość: 1 370 m. Różnica wzniesień: 380 m. Czas jazdy: około 3 min.

Kolej linowa 

Efka i Żmija to 4-osobowe ławki bez osłony. Efkę dobrze znają wszyscy uczący się jazdy na niebieskich szlakach od G do L. Żmiję kojarzą bardziej wytrawni narciarze, jeżdżący czerwonymi trasami od C do F.

Wyciąg taśmowy

Taśma to najłatwiejszy w użytkowaniu rodzaj wyciągu, dlatego świetnie spisuje się na polankach dla dzieci i do nauki jazdy. W Czarna Góra Resort znajdują się trzy wyciągi taśmowe: na polanie Misiowej, Czarodziejskiej i Jędrusiowej. Korzystanie z taśm jest możliwe wyłącznie pod opieką instruktorów Szkoły Narciarsko-Snowboardowej Czarna Góra i jest dodatkowo płatne. Strona Szkoły

Talerzyk

Na terenie ośrodka Czarna Góra Resort znajduje się aż pięć wyciągów talerzykowych: Proca, Baba, Jaga, Bartuś i Jędruś. Służą do transportu jednej osoby i zazwyczaj ustawione są wzdłuż stoku.Jak korzystać z wyciągów narciarskich?

1. Korzystając z kilkuosobowej kanapy (Luxtorpedy, Żmii lub Efki) siadaj zawsze tam, gdzie jest wolne miejsce. Nie czekaj na swoich znajomych – spotkacie się już za chwilę, na szczycie. Takie zachowanie znacznie usprawnia przejazdy i skraca czas oczekiwania w kolejce. 

2. Jadąc wyciągiem linowym wystrzegaj się zachowań typu huśtanie kanapą czy krzyczenie. Może to spowodować zatrzymanie kolejki lub zostać odebrane jako potencjalnie niebezpieczna sytuacja. 

3. Nie śmieć. Szanuj przyrodę, nasz ośrodek i innych użytkowników resortu. Być może śnieg przykryje odpadek, ale przy pierwszych roztopach wszystko wyjdzie na wierzch. Wierzymy, że zaśmiecone góry to nie jest coś, co lubisz.

4. Jeśli jadąc Luxtorpedą chcesz opuścić osłonę, najpierw upewnij się, że wszyscy współpasażerowie są na to przygotowani. 

5. Jeżeli jesteś snowboardzistą to pamiętaj, by wsiadając na wyciąg z kanapą (Luxtorpedę, Żmiję lub Efkę) być zawsze wpiętym jedną nogą do deski. 

6. Gdy przewrócisz się podczas wsiadania/ zsiadania/ jazdy na wyciągu postaraj się możliwie jak najszybciej (przy zachowaniu bezpieczeństwa swojego i innych) usunąć się z drogi pozostałych uczestników.