Język:
Znajdź nas na:
switcher

Savoir-vivre na stoku

 

Zimowe zjazdy po trasach narciarskich mają w sobie coś magicznego. Ciężko powiedzieć, co sprawia, że są takie fascynujące. Czy to górskie otoczenie pokryte białym puchem? Czy wszechogarniająca wolność, z dala od codziennych trosk i napięć? Szybkość, niesamowity wysiłek, czas ze znajomymi, ciągłe szlifowanie umiejętności – a może wszystko na raz? Jedno wiemy na pewno – każda z tych rzeczy najlepiej cieszy, gdy odbywa się na bezpiecznym stoku! A za to w dużej mierze odpowiedzialni są jego użytkownicy. 

Poznaj główne zasady korzystania ze stoków narciarskich i szerz je wśród swoich znajomych oraz pozostałych uczestników. Im więcej świadomych narciarzy i snowboardzistów, tym więcej przyjemności dla każdego.Bądźmy mili!

1. Stojąc w kolejce postaw na cierpliwość. Jeśli masz ochotę zapalić, poproś kogoś, by zajął Ci miejsce i stań w takiej odległości od innych, by nikomu nie przeszkadzać dymem.

2. Podróżując z innymi na wyciągu miej na uwadze, o czym snujesz swoje opowieści. Z przekleństwami, obraźliwymi treściami czy prywatnymi sprawami poczekaj, aż znajdziesz się w gronie tylko swoich znajomych. 

3. Widzisz kogoś, kto sobie średnio radzi lub niechcący wpadł na Ciebie? Uśmiechnij się i pomóż. Każdy z nas był kiedyś początkującym. Będąc serdecznym pomagasz przełamać czyjeś początkowe obawy. 

4. Niosąc narty na ramieniu uważaj na innych. 

5. Po zejściu z wyciągu, jeśli potrzebujesz się wpiąć lub poprawić sprzęt, usuń się z linii zjazdu i stań tak, by jednocześnie było Ci wygodnie i by nikomu nie przeszkadzać. 
Zapamiętaj:

1. Wybierz trasę, która odpowiada Twoim umiejętnościom.

2. Dostosuj prędkość jazdy do swoich umiejętności, samopoczucia, poziomu trudności trasy, ilości osób na stoku oraz warunków atmosferycznych.

3. Podczas zjazdu wybieraj taki kierunek jazdy, aby uniknąć możliwości zderzenia się z innymi narciarzami. Ze względu na lepszą widoczność z góry kontroluj tor jazdy i uczestników poniżej. 

4. Utrzymaj bezpieczną odległość podczas wyprzedzania innych. Nie ma zasady co do strony, z której należy wykonywać manewr.

5. Zachowaj czujność podczas przejazdu lub przejścia przez skrzyżowanie trasy. Cały czas rozglądaj się w górę i w dół czy nikomu nie zagrażasz i w miarę możliwości szybko opuść przecięcie się szlaków. 

6. Zwracaj uwagę na znaki i stosuj się do ich przekazu.

7. Zawsze staraj się zatrzymywać na poboczu trasy. Unikaj postojów na środku stoku, a w razie upadku postaraj się szybko usunąć z toru jazdy innych. 

8. Jeśli podchodzisz stokiem narciarskim trzymaj się możliwie jak najbliżej pobocza. Postępuj tak samo, jeśli decydujesz się na zejście ze stoku piechotą na dół. 

9. Zadbaj o bezpieczeństwo sprzętu narciarskiego lub snowboardowego, z którego korzystasz. Zawsze korzystaj z kasku – jest to obowiązkowe dla wszystkich poniżej 16 roku życia.

10. Jeśli jesteś świadkiem wypadku – udziel pierwszej pomocy i powiadom odpowiednie służby.

11. Jeśli doszło na stoku do wypadku, którego jesteś uczestnikiem lub świadkiem, masz obowiązek podać swoje podstawowe informacje Górskiemu Pogotowiu Ratunkowemu.