Język:
Znajdź nas na:
switcher

Idealnie Czyste Powietrze

 

Czarna Góra Resort leży w Strefie Czystego Powietrza… ale co to znaczy? To znaczy, że przez 365 dni w roku możesz oddychać tu bez obaw, że we wdychanym przez Ciebie powietrzu czają się zanieczyszczenia.

Skąd to wiemy? Podejrzewaliśmy to już od dawna. Przesłanek było wiele: najpierw wilki, które powróciły na te tereny po 200 latach nieobecności czy subalpejska roślinność – z lokalnym superfood czarną borówką na czele – która pojawia się tylko tam, gdzie gleba, woda i powietrze są super czyste.

Badamy to!

Aby zamienić podejrzenia w pewność, postanowiliśmy zbadać nasze powietrze. Badania – prowadzone w sposób ciągły pod czujnym okiem specjalisty w tej dziedzinie, dr. Jakuba Krzeszowiaka – potwierdzają, że czystość powietrza w na Czarnej Górze nie ma sobie równych praktycznie w całej Polsce.

Tu i w komunikacie narciarskim znajdziesz codzienne raporty o stanie czystego powietrza. Bądź również na bieżąco z aktualnościami ze Strefy Czystego Powietrza.

Strefa czystego powietrza

calendar

20.05.2024

Wskaźnik
Wartość
Ocena
AQI
4.19/100
znakomicie
PM2,5
2.51/25 μg/M3
znakomicie
PM10
3.67/50 μg/M3
znakomicie

Legenda:

AQI to wskaźnik jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze w Resorcie Czarna Góra, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Skala europejska (AQI) składa się z wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia.

PM2,5 to pył znajdujący się w powietrzu o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka, spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Poziom dopuszczalny to 25 µg/m3 na dobę.

PM10 – mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. PM10 jest szkodliwy dla zdrowia a dodatkowo przenosi na swojej powierzchni inne toksyny znajdujące się w powietrzu. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych. Poziom dopuszczalny to 50 µg/m3 na dobę.
Dlaczego powietrze w Czarna Góra Resort jest takie czyste? To proste – dbamy o nie!

Zarówno ośrodek narciarski, jak i hotele oraz restauracje należące do Czarna Góra Resort usytuowane zostały tak, aby znajdować się powyżej punktu inwersji powietrza, dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia zostają niżej. Co więcej, w trakcie budowy Resortu przyświecała nam myśl o zrównoważonym rozwoju. Dlatego wszystkie obiekty wybudowane zostały w technologii nieemisyjnej. Działamy w oparciu o energię elektryczną i gazową oraz pompy ciepła.

To wszystko sprawia, że powietrze jest tu czystsze niż w większości kurortów uzdrowiskowych, o miastach nawet nie wspominając. A co daje czyste powietrze to chyba już dla wszystkich jasne. Przebywanie w takim nieskazitelnym powietrzu to najlepszy sposób, aby dać swojemu organizmowi szansę na odpoczynek od toksyn, które fundujemy mu na co dzień.
 

Aktualności ze Strefy Czystego Powietrza